2016-2017н.р.
Доповідач: Мартинишин Л.В.
Аналіз методичної роботи
2016-2017н.р.
Головна мета української системи освіти - створити
умови для розвитку й самореалізації кожної особистості
як громадянина України, формуванняпокоління,
здатного навчатися впродовж життя, створювати
й розвивати цінності громадянського суспільства.
(Національна Доктрина розвитку освіти)
Сучасна освіта виступає сьогодні важливим показником розвитку людини, суспільства, держави та її конкурентоспроможності. Необхідно як ніколи раніше формувати особистість на основі її здібностей, сутнісних орієнтацій. Саме підготовка на такій основі сприятиме найбільшому індивідуальному розвитку особистості, дозволить людині стати ефективним працівником, а суспільству досягти найбільш динамічного розвитку.
У роки навчання у школі учні дістають не тільки певні знання, уміння та навички з різних галузей знань, а й мають наміри обрати майбутню професію. Їх, роздуми про свою професійну діяльність можна назвати мріями про професію. А мрії мають мінливий характер. Завдання школи - надати їм усвідомленості. Реалізація цього завдання значною мірою залежить від професійної майстерності вчителя, широти його кругозору, культурно-інтелектуальної ерудиції, його стилю спілкування з учнями, рівня фахової підготовки, ступеня володіння методичними прийомами.
У 2016-2017 н.р. методична робота у школі здійснювалась відповідно до Законів України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», Національної доктрини розвитку освіти України, Концепції загальної середньої освіти, Державним стандартом освіти та іншими нормативними документами, передбаченими чинним законодавством у 2016-2017 н.р., на досягненнях науки, системою аналітичної, організаційної, діагностичної, пошукової, інформаційної діяльності з підвищення наукового, загально культурного рівня педагогічних працівників, удосконалення їх професійної компетенції та підвищення ефективності навчально-виховного процесу.
На підставі Положення про методичну роботу з педагогічними кадрами загальноосвітніх шкіл України, з метою подальшого удосконалення методичної роботи було видано наказ «Про організацію методичної роботи Бережанської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1на 2016/2017 н. р.».
Педагогічний колектив протягом 2016-2017 н.р. працював над розв'язанням науково-методичної проблеми: «Забезпечення високої професійності, розвитку творчого потенціалу та творчого підходу вчителя до роботи з обдарованими дітьми» та проблеми, над якою працює школа: «Впровадження інноваційних педагогічних технологій сучасного уроку як засіб розвитку творчих здібностей школярів».
Головні завдання методичної роботи в 2016/2017 н. р. полягали в:
- спрямуванні методичної роботи на виконання Закону України «Про освіту», Національної доктрини розвитку освіти України;
- сприянні підвищення професійної майстерності вчителів через розвиток у них творчого потенціалу, формування навичок науково-дослідної роботи, зацікавленості педагогічними технологіями;
- підвищенні рівня методологічної підготовки педагогічних кадрів, сприянні неперервного підвищення своєї кваліфікації та вдосконалення педагогічної майстерності;
- створенні умов для підвищення професійного рівня педагогів і рівня інформаційної компетенції;
- забезпеченні реалізації особистісно-зорієнтованих технологій, інтерактивного навчання;
- вивченні та популяризації досвіду творчих педагогів школи, міста, області, України.
Методична робота в 2016/2017 н. р. велася за такими формами:
- індивідуальні форми роботи: самоосвітні програми педагогів, наставництво, методичні консультації, співбесіди;
- групові форми роботи: методичні об'єднання, консультпункт для молодого вчителя.
Однією із провідних форм методичної роботи школи є педагогічна рада, яка стимулює розвиток творчого потенціалу педагогічного колективу, ріст професійної майстерності вчителів, вихователів, керівників гуртків. При визначенні змісту роботи педагогічної ради обирались насамперед ті питання, які цікавлять увесь педагогічний колектив і спільне вирішення яких сприятиме формуванню атмосфери творчого пошуку, забезпечить істотне піднесення якості навчально-виховного процесу.
Упродовж навчального року колективні та групові форми роботи поєднуються з індивідуальними. Значна увага приділяється самоосвіті як одній із форм індивідуальної методичної роботи. Кожен педагог протягом навчального року працював над власною темою, співзвучною загальношкільній проблемі. Ця тема обирається, виходячи з професійних потреб учителя. З огляду на це, певні знання й поради педагоги школи отримують через залучення до роботи у методичних об'єднаннях, які є головною формою методичної роботи школи. У 2016-2017н.р. у школі функціонувало 4 методичних об'єднань учителів-предметників (вчителів-словесників, математиків та інформатиків, вчителів іноземних мов, вчителів початкових класів) та методичне об'єднання класних керівників.
Діяльність методичних об'єднань була спрямована на вирішення таких завдань: забезпечення й використання найраціональніших методів і прийомів навчання та виховання школярів, постійне підвищення рівня загально дидактичної й методичної підготовки педагогів для організації та здійснення навчально-виховного процесу; обмін досвідом успішної педагогічної діяльності; створення умов для самоосвіти вчителів. Головним напрямком у роботі МО вчителі обрали модернізацію навчально-виховного процесу шляхом впровадження інтерактивних технологій, новітніх технологій. Засідання методичних об'єднань відбувалися в два етапи: практична частина, де вчителі проводили відкриті уроки, та теоретична - тут обговорювалися питання організації та здійснення контрольних зрізів знань, запровадження інноваційних технологій у навчальний процес, використання новітніх методик.
Всі заплановані засідання були проведені на належному рівні. Крім відвідання відкритих уроків, вчителі обговорювали новини фахової літератури, розв'язували індивідуальні психолого-педагогічні завдання, проблемні ситуації. Виступали з доповіддями. Актуальними були також вивчення рекомендацій основних положень і директивних документів про освіту, форми організації самостійної роботи учнів на уроках і поза школою; методи роботи щодо ліквідації прогалин у знаннях, уміннях та навичках учнів; робота з творчо обдарованими дітьми.
У школі проводився фестиваль педагогічної майстерності серед вчителів базових дисциплін «Сучасний урок - спільна творчість учителя і учня» (девіз: «Учитель - це скрипаль дитячих сердець: як поведе смичком, таку й мелодію почує» О.Б.Пашкурна), на якому проводилась пропаганда педагогічних ідей та інновацій, ознайомлення з творчими доробками колег.
З метою підвищення фахового рівня,
методики викладання базових предметів учителі систематично знайомились з
новинками науково-методичної та психолого-педагогічної літератури під рубрикою
«Радимо прочитати», з досвідом роботи вчителів міста та області, відвідували
міські семінари, брали участь у Всеукраїнському конкурсі «Вчитель року - 2017».
Переможці І етапу та учасники ІІ етапу Всеукраїнського конкурсу «Вчитель року -
2017»: Атаманчук М.І. - вчитель музичного мистецтва, Даньків Л.С. - вчитель
початкових класів, Пучко О.Я. - вчитель математики та інформатики.
У школі здійснюється психологічний супровід
інноваційної діяльності (психодіагностика, психологічне навчання вчителів,
моніторинг комфортності учнів, виявлення здібностей, пошук прихованих
талантів). Проведено класними керівниками спільно з практичним психологом школи
Машко Б.Д. та соціальним педагогом школи Гарасимів Г.С. консиліум по адаптації
п'ятикласників «Вчителю, допоможи учню успішно адаптуватися!». Також
проведено психолого-педагогічний семінар: «Суїцидальна поведінка підлітків»,
семінар-тренінг для вчителів «Суїцид, або крик душі», семінар-практикум
«Психолого-педагогічні механізми та прийоми формування навчальної мотивації
учнів».
Проведено педагогічні читання:
- «Постать Михайла Грушевського в історії українського державотворення і науки» (до 150 річниці від дня народження);
- «Леонід Глібов -український педагог, поет-лірик, публіцист, культурно-освітній діяч» (до 190 річниці від дня народження).
Проведено семінар-практикум: «Творча майстерня вчителів-методистів: Дубіч Т.А., Гаврилишина І.Я., Кулика В.В.».
Крім традиційних форм методичної роботи, з педагогами проводилися тренінги, на яких вчителі вчилися спілкуватися, розігрували різноманітні ситуації, опрацьовували окремі питання в дискусійних групах, брали участь у ділових іграх (зокрема на засіданнях методичних об'єднань, семінарах-практикумах та на засіданнях педради). Під час роботи використовувались інтерактивні технології «мозковий штурм», методи «Мікрофон», «Акваріум», «Ажурна пилка», тощо. Це сприяє активізації особистісного потенціалу вчителів, створює умови для пошукової діяльності.
Проводилась і позакласна робота. Було проведено змістовні цікаві предметні тижні:
- Тиждень художньої культури та музики;
- Тиждень математики, фізики, астрономії;
- Тиждень української мови і літератури та світової літератури;
- Тиждень іноземної мови;
- Тиждень біології, екології, географії, хімії;
- Тиждень історії та правознавства;
- Тиждень військово-патріотичного виховання;
- Тиждень фізкультури.
Підвищення рівня методичної роботи позитивно впливає на якість навчально-виховного процесу з окремих предметів. Так результативною є методична робота в галузі роботи з обдарованими учнями й підготовка їх до міських турів, конкурсів, олімпіад. Слід відмітити окремих учнів, які досягнули найкращих результатів у ІІІ етапі Всеукраїнських учнівських олімпіад з базових дисциплін:
- з української мови та літератури стали переможцями:
9 клас
Слобода Ірина Ярославівна, диплом ІІІ ступ., вчитель: Левицька Оксана Михайлівна
10 клас
Прийдун Марія Володимирівна, диплом ІІІ ступ., вчитель: Колодка Ірина Іванівна
- з історії стали переможцями:
10 клас
Прийдун Марія Володимирівна, диплом ІІІ ступ., вчитель: Холява Надія Степанівна
- з географії стали переможцями:
10 клас
Медвідь Ігор Петрович, диплом ІІІ ступ., вчитель: Кулик Віталій Васильович
11 клас
Польовий Назарій Іванович, диплом ІІ ступ., вчитель: Кулик Віталій Васильович
- з фізики стали переможцями:
8 клас
Польова Наталія Іванівна, диплом ІІІ ступ., вчитель: Слобода Оксана Іванівна
10 клас
Прийдун Марія Володимирівна, диплом ІІІ ступ., вчитель: Слобода Оксана Іванівна
- з біології стали переможцями:
8 клас
Польова Наталія Іванівна, диплом ІІІ ступ., вчитель: Мужанов Олег Павлович
11 клас
Мартинишин Назар Юрійович, диплом ІІІ ступ., вчитель: Семчишин Уляна Степанівна
- з трудового навчання стали переможцями:
9 клас
Лебідь Юлія Віталіївна, диплом ІІ ступ., вчитель: Хамар Петро Дмитрович
11 клас
Польовий Назарій Іванович, диплом ІІ ступ., вчитель: Грицишин Ігор Іванович
Свій інтелектуальний розвиток наші учні проявляють у конкурсах інтелектуального спрямування «УНІКУМ»- І місце, у турнірах: І місце-біологія/кер. Мужанов О.П./, ІІ місце-хімія/кер. Гаврилишин І.Я./, журналістика/кер. Колодка І.І./.
2 учениці є учасниками МАН з фізики: Слобода Ірина та Прийдун Марія.
Щороку учні нашої школи є активними учасниками інтерактивних конкурсів «Кенгуру», «Колосок», «Левеня». «Соняшник», «Пазл».
Педагогічний колектив дбає про виховання в учнів почуття громадянської та національної гідності, самосвідомості, патріотизму. Учні школи є активними учасниками міських конкурсів читців поезії Б.Лепкого:І місце - 4 учні(підготували вчителі: ДубічТ.А., Левицька О.М., Ганич О.М., Соляр О.І.), ІІ місце - 1 учень(підготувала вчитель: Шафарук Н.Й.), ІІІ місце - 1 учень(підготувала вчитель: Бойчук Л.Я).
У конкурсі патріотичної прози та поезії «Свята Покрова»: гран-прі - (підготувала вчитель:КолодкаІ.І.), І місце -(підготувала вчитель: Левицька О.М.), ІІ місце - (підготувала вчитель: ГаничО.М.).
ІІІ місце в міському конкурсі «Охорона праці очима дітей» (підготувала вчитель: Польова Н.А.).
Наші спортивні команди є постійними учасниками різноманітних спортивних змагань: І місце в міських змаганнях з волейболу (хлопці) (підготували вчителі фізичної культури: ЩербаньЛ.М., МужановаО.Б., КузівБ.В.).
ІІ місце в міських змаганнях з настільного тенісу» (підготувала вчитель: Мужанова О.Б.).
Наші учні виступають з концертами перед жителями міста. Дипломом ІІ ступеня уміському фестивалі - конкурсі дитячих театральних колективів «Діти Мельпомени», присвяченому 130-ій річниці від дня народження Леся Курбаса (підготувала вчитель Колодка І.І.).
Аналіз роботи педагогічних працівників дає підстави зробити висновок, що завдання, які випливають із науково-методичної проблеми школи, в основному виконано. Вчителі показали високу майстерність та творчий підхід у проведенні уроків, використовуючи інноваційні методи навчання, адже творчість не виростає на порожньому місті, творчість - це властивість професіоналів своєї справи, які ефективно працюють у відповідній галузі.
Однак, у роботі з педагогічними кадрами мали місце і суттєві недоліки. А саме:
- з суб'єктивних і об'єктивних причин переносились засідання деяких методичних об'єднань, окремих предметних тижнів;
- не проводились спільні засідання вчителів-предметників з вчителями початкових класів;
Ø педагоги школи не проявляють ініціативи у розповсюдженні свого педагогічного досвіду упродовж міжатестаційного періоду шляхом публікації у фахових виданнях та Інтернет-ресурсах;
Ø на низькому рівні залишається розробка власних науково-методичних і дидактичних матеріалів;
Ø потребує покращення організація науково-дослідної роботи;
Ø не всі заплановані відкриті заняття та виховні заходи були проведені.
Рішення педради:
- Визнати стан методичної роботи у 2016-2017 н. р. задовільним.
- Заступникам директора з навчально-виховної роботи Мартинишин Л.В. та Горпиняк О.О.: надалі працювати над підвищення рівня методичної роботи в школі.
- Керівникам МО:
3.1. Спланувати роботу методичних об'єднань на 2017-2018 н.р. до 05.09.2017р.
3.2. На засіданнях МО обговорити питання, щодо посилення роботи з обдарованими учнями.
3.3. Проаналізувати та прийняти до уваги результати Всеукраїнських учнівських олімпіад з базових дисциплін.
3.4. Провести спільні МО засідання вчителів-предметників та вчителів початкових класів.